Yhteystiedot - Koulutuskeskus Brahe
Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On YoutubeVisit Us On Linkedin

Koulutuskeskus Brahe

Katuosoite
Koulutuskuntayhtymä Brahe
Tervahovinkatu 2, 92150 Raahe

Postiosoite
PL 7, 92101 Raahe

Kuntayhtymän johtaja, rehtori Jaana Ritola, 050 325 6413
Talous- ja hallintojohtaja, tietosuojavastaava Antti Lantto, 040 535 0032
Johdon sihteeri Merja Madetoja, 044 439 4351 (31.12.2020 saakka)
(Johdon sihteeri Inga-Nina Luttinen, poissa 31.12.2020 saakka)

Toimialapäälliköt
Milka Grekula, luovat alat, 040 808 6902
Jani Lehtoniemi, palvelualat, 0400 667 379
Esa Lehto, luonnonvara-alat, 040 135 7135 (poissa 1.5.2020-30.4.2021)
Riikka Pajuvesa-Korkala luonnonvara-ala vs., 040 834 3404
Tuija Nurkkala, tekniikan alat, 0400 252 138

Sähköposti
brahe@raahenedu.fi tai
etunimi.sukunimi@raahenedu.fi

Infonumerot/opintotoimistot
Koulutuskeskus Brahe 040 135 7160
Mediakeskus Lybecker 040 135 7170
Ruukin luonto-ja hevoskeskus 040 135 7180

Achren Jonna
Luonnonvara-ala
kuraattori
Ahinko Mia
Palveluala
opettaja, sosiaali- ja terveysala
Aho Leo
Hallinto, Tekniikan ala
projektipäällikkö
Ahola Maili
Palveluala, Tukipalvelut
laitoshuoltaja-palveluohjaaja kiinteistöpalveluala
Ahola Päivi
Aitta Jari
Tekniikan ala
lehtori, autoala
Alajoki Sari
Palveluala
projektipäällikkö, matkailualan vastuuopettaja
Antinoja Päivi
Opiskeluhuolto
kasvatusohjaaja
Asukas Jari
Luova-ala
lehtori, mediatuotanto
Autio Marjut
Blikst Anne
Palveluala
pt.tuntiopettaja, ravintola-ala
Ekoluoma Mika
Luova-ala
päätoiminen tuntiopettaja, mediatuotanto
Eskelinen Tanja
Palveluala
pt. tuntiopettaja kauneudenhoitoala
Grekula Milka
Hallinto, Luova-ala
toimialapäällikkö (luovat/media) projektipäällikkö, opinto-ohjaaja
Haapakangas Pauli
Tekniikan ala
ammattimies, metalliala
Hannila Sanna
Luonnonvara-ala
keittäjä/laitoshuoltaja
Hannus Ari
Hallinto, Opiskeluhuolto, Tekniikan ala
lehtori, kv-koordinaattori, erityisopettaja
Happo Suvi
Hallinto, Luova-ala
opintosihteeri
Härö Aarne
Luova-ala
päätoiminen tuntiopettaja, graafinen suunnittelu
Heikkinen Outi
Luonnonvara-ala
asuntolaohjaaja
Heiskari Vesa
Tekniikan ala
lehtori, sähköala
Hemmilä Harri
Luova-ala
lehtori, mediatuotanto
Hiitola Niina
Hallinto
toimistosihteeri
Holappa Saara
Holappa Sanna
Hallinto
projektityöntekijä, Monikampus-hanke
Honka Päiviliisa
Hallinto, Luova-ala
toimistosihteeri
Hosike Anna-Reetta
Luonnonvara-ala
pt. tuntiopettaja
Huttunen Sari
Tekniikan ala
pt. tuntiopettaja sisustus-ja kalusteala
Hyväri Maria
Opiskeluhuolto
Opettaja, VALMA
Jakonen Jonna
Luonnonvara-ala
pt. tuntiopettaja, eläintenhoito
Junes Esko
Tekniikan ala
pt. tuntiopettaja, sähköala
Jylhä Sanna
Yhteiset aineet
lehtori, yhteiset aineet
Jyrkkä Jouni
Luonnonvara-ala
kiinteistötyöntekijä
Kaikkonen Eija
Palveluala
työpaikkaohjaaja
Kaikkonen Timo
Tekniikan ala
ammattimies, autoala
Kaisto Tuija
Palveluala, Tekniikan ala
terveydenhoitaja
Kaivola Markku
Tekniikan ala
lehtori, koulutusalavastaava, metalliala
Kaivolahti-Koukkari Marjo
Luonnonvara-ala
pt. tuntiopettaja, hevostalous
Karhumaa Henri
Luonnonvara-ala
lehtori, maatalousteknologia (virkavapaalla 31.7.2021 saakka)
Karjaluoto Henri
Tekniikan ala
ammattimies, LVI-ala
Käsmä Suoma
Hallinto
toimistosihteeri
Kauro Jari
Tekniikan ala
lehtori, koulutusalavastaava, rakennusala
Kauro Kristiina
Tekniikan ala
koulutusalavastaava, lehtori, laboratorioala
Kautto Mia
Yhteiset aineet
pt. tuntiopettaja, yhteiset aineet (opintovapaalla 31.7.2021 saakka)
Kerälä Anna
Yhteiset aineet
yhteiset aineet
Keränen Teemu
Luonnonvara-ala
lehtori, luonto- ja ympäristöala
Keski-Korsu Aija
Yhteiset aineet
lehtori, yhdysopettaja, yhteiset aineet
Koivikko Sakari
Tekniikan ala
ammattimies, rakennusala
Koivikko Seppo
Koivula Arto
Tekniikan ala
pt. tuntiopettaja, metalliala
Korhonen Pekka
Luova-ala, Opiskeluhuolto
opinto-ohjaaja (lehtori, animaatio- ja pelituotanto)
Korkiakoski Juha-Matti
Tekniikan ala
lehtori, rakennusala
Korkiakoski Kirsi
Korppila Raija
Luova-ala
päätoiminen tuntiopettaja, kuva- ja mediataide
Korteniemi Hanna
Yhteiset aineet
tuntiopettaja, kielet
Kostekivi Juho
Kotikoski Katariina
Luova-ala
opettaja, animaatio-ja pelituotanto
Kotka Jussi
Luova-ala
pt. tuntiopettaja, animaatio- ja pelituotanto
Koukkari Jyri
Luonnonvara-ala
pt. tuntiopettaja, hevostalous
Krook Mari
Palveluala
lehtori, koulutusalavastaava, hotelli-, ravintola- ja cateringala
Kukkoaho Tiina
Yhteiset aineet
tuntiopettaja/äidinkieli
Kumpuvaara Maria
Luonnonvara-ala
ratsastuksen pt. tuntiopettaja
Kuusirati Niina
Hallinto
toimistosihteeri, hankkeet/kansainvälisyys
Kyröläinen Tarja
Palveluala
opettaja, kiinteistöpalveluala
Lantto Antti
Hallinto
talous- ja hallintojohtaja
Latomaa Mika
Tekniikan ala
ammattimies, sähköala
Lehto Esa
Luonnonvara-ala
toimialapäällikkö/luonnonvara-ala
Lehto Eveliina
terveydenhoitaja, Ruukin luonto-ja hevoskeskus
Lehtoniemi Jani
Hallinto, Palveluala
toimialapäällikkö/palveluala, lehtori/sisärakentaminen
Liikanen Jari
Tekniikan ala
lehtori, metalliala
Luoto Elsa
Palveluala
opettaja, kiinteistöpalveluala
Luttinen Inga-Nina
Madetoja Merja
Hallinto
johdon sihteeri 31.12.2020 asti, oppisopimus-ja hankesihteeri
Mahlamäki Eva
Tekniikan ala
päätoiminen tuntiopettaja, verhoilu
Mäki Jukka
Tekniikan ala
pt. tuntiopettaja, metalliala
Mämmelä Matti
Tekniikan ala
koulutusalavastaava, lehtori, sähköala
Mikkilä Petra
Yhteiset aineet
pt. tuntiopettaja, yhteiset aineet
Mikkonen Seppo
Tekniikan ala
lehtori, logistiikka-ala
Mosorin Matti
Tukipalvelut
huoltomekaanikko
Möttönen Kati
Luonnonvara-ala
karjamestari/opintovapaalla 31.10.2021 saakka
Muhonen Erkki
Mustonen Matti
Tekniikan ala
opettaja, pintakäsittelyala/talonrakennusala
Mykkälä Risto
Yhteiset aineet
lehtori, yhteiset aineet
Niemi Hanna-Mari
Luonnonvara-ala
1. tallimestari
Noponen Eveliina
Hallinto, Palveluala
työelämävastaava
Nurkkala Tuija
Hallinto, Tekniikan ala
toimialapäällikkö/tekniikan ala, lehtori/sisustus- ja kalusteala
Ojala Juulia
Ojantakanen Rauno
Tekniikan ala
opettaja, kuljetusala
Orava Juha
Opiskeluhuolto
erityisopettaja
Ovaska Tiina
Hallinto, Luonnonvara-ala
toimisto-/opintosihteeri
Paaso-Rantala Sanni
Päivärinta Mari
Luonnonvara-ala
st. tuntiopettaja, ratsastus
Pajari Katariina
Luonnonvara-ala
pt. tuntiopettaja, ratsastus
Pajuvesa-Korkala Riikka
Luonnonvara-ala
vs. toimialapäällikkö, lehtori/hevostalous ja Hevoskeskuksen vastaava
Pentti Ari
Tekniikan ala
pt. tuntiopettaja, autoala
Perälä Eija
Opiskeluhuolto
kasvatusohjaaja, Opinpaja
Puuperä Juha
Tekniikan ala
pt. tuntiopettaja, metalliala
Pyykkö Riikka
Luova-ala, Opiskeluhuolto
kasvatusohjaaja
Ranta Hanna
Opiskeluhuolto
kuraattori
Rantakari Pekka
Tekniikan ala
opettaja, rakennusala
Rantapirkola Laura
Palveluala
pt. tuntiopettaja, ravintola-ala
Rautio Anu
Palveluala
lehtori, hiusala
Rautio Marko
Tekniikan ala
pt. tuntiopettaja, metalliala
Rautio Sari
Palveluala
parturi-kampaaja, hiusala
Rentola Henri
Hallinto, Tekniikan ala
projektityöntekijä, Industar-hanke
Riikonen Kirsi
Palveluala
kahvilatyöntekijä
Ritola Jaana
Hallinto
kuntayhtymän johtaja
Rossinen Eero
Sallinen Tiina
terveydenhoitaja, Mediakeskus Lybecker
Salmela Janne
Luonnonvara-ala
t. tuntiopettaja, maataloustekn, kasvinv.
Sassi Eija
Opiskeluhuolto, Tekniikan ala
lehtori, Valma
Säynäjäkangas Pirjo
Silvola Hannu
Tekniikan ala
sivutoiminen tuntiopettaja, sisärakentaminen
Sivonen-Läksy Sisko
Palveluala
koulutusalavastaava, lehtori, hiusala
Suorsa Jari
Palveluala
kiinteistö-ja tiimivastaava, opettaja
Takkunen Olli
Luonnonvara-ala
maatilan työnjohtaja
Tanskanen Marika
Luonnonvara-ala
laitoshuoltaja
Tapio Reino
Tekniikan ala
lehtori, talotekniikan ala
Törmänen Päivi
Luonnonvara-ala
laitoshuoltaja
Torvinen-Määttä Mira
Luova-ala
lehtori, graafinen suunnittelu
Tuomaala Markku
Yhteiset aineet
lehtori, yhteiset aineet
Tuomela Teppo
Tekniikan ala
lehtori, metalliala
Tyni Harri
Tekniikan ala
koulutusalavastaava, lehtori, autoala
Uotila Pekka
Tekniikan ala
opettaja, metalliala
Vähäkangas Seija
Tukipalvelut
laitoshuoltaja
Vares Liisa
Opiskeluhuolto
opinto-ohjaaja
Värttö Pekka
Tekniikan ala
opettaja, rakennusala
Väyrynen Erkki
Luonnonvara-ala
kiinteistönhoitaja
Vitikka Samuli
Tekniikan ala
lehtori, talotekniikan ala