Kevätjuhla - Koulutuskeskus Brahe
Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On YoutubeVisit Us On Linkedin

Koulutuskeskus Brahen kevätjuhlalähetyksen tallenne (29.5.2020)

Tervetulosanat ja rehtorin puhe: Jaana Ritola

Musiikkiesitys: Raahen musiikkiopisto

Työelämäkumppanin tervehdys: Pekka Miilukangas

Opiskelijan puheenvuoro: Jenni Vuorio

Musiikkiesitys: Raahen musiikkiopisto

Valmistuvat opiskelijat sekä stipendien saajat:
tekniikan alat: Tuija Nurkkala, palvelualat: Jani Lehtoniemi, luovat alat: Milka Grekula, luonnonvara-alat: Riikka Pajuvesa-Korkala

Raahen yrittäjien stipendit ja tervehdys: Kirsi Ylisirniö

Runo valmistuville: Riikka Pyykkö

Valmistuneet 2019-2020


Tekniikan alat

Autoalan perustutkinto, autotekniikan osaamisalan, ajoneuvoasentaja
Elf Milka, Hihnala Riku, Juola Jarkko, Kemppainen Tatu, Ketola Elias, Kivelä Otto, Kosamo Hanna, Kähtävä Eetu, Lohikoski Tatu, Manninen Janne, Matkaselkä Jesse, Mattila Vesa, Nylander Juhani, Riekki Santeri, Vidnäs Jori, Zigurs Valdis, Översti Ville

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, asennuksen ja automaation osaamisala, asentaja
Bäckman Ville, Kotka Ville, Lampela Simo, Nikula Joakim, Parkkinen Jere

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, tuotantotekniikan osaamisala, koneistaja
Abdulla Imad, Arffman Juha, Harju Aki, Kujala Joonas, Mathlin Toni, Perälä Valtteri, Törmänen Aapo

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, tuotantotekniikan osaamisala, levyseppähitsaaja
Hartikka Topias, Karsikas Johan, Koskela Eelis, Kotajärvi Rasmus, Kuokkanen Kalle, Ruokolainen Mikko, Ylitalo Aleksi

Kone- ja metallialan perustutkinto, valmistustekniikan osaamisala, levyseppähitsaaja
Suoranta Eemeli

Kone- ja metallialan perustutkinto, valmistustekniikan osaamisala, koneistaja
Härkönen Tomi

Koneistajan ammattitutkinto
Haapanen Anssi

Levy- ja hitsausalan ammattitutkinto
Virkkula Keijo

Kunnossapidon ammattitutkinto
Aho Jarno, Inkanen Tatu, Karppinen Markus, Koivula Jimi, Kotajärvi Jesse, Kotila Petro, Käräjäoja Topias, Laukkanen Arttu, Mällinen Marko, Nikupeteri Jere, Saarenpää Sami, Sammalkangas Mikko, Tuomaala Heikki

Prosessiteollisuuden ammattitutkinto
Haapakangas Jani, Linja Olli-Matti, Lukinmaa Niko, Lumijärvi Jarkko, Niskala Lasse, Pikkarainen Tinja, Riikonen Teemu, Seppä Kalle, Tyybäkinoja Niko, Viinikka Tero, Väinölä Juho, Vääräkoski Teemu

Laboratorioalan perustutkinto, laborantti
Guedes Guimaraes Patricia Yara, Haapala Jules, Hannila Jatta, Kallio Mervi, Kamal Mohammed, Karjaluoto Maarit, Käräjäoja Kiia, Mathlin Sonja, Peltola Katriina, Sherifi Zarifa, Veikkola Sanna

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja
Aho Janne, Haikara Henrik, Haverinen Joona, Huumonen Riina, Hänninen Joni, Jaakola Juho, Kuusirati Eetu, Kähkönen Teemu, Käkelä Juho, Lehtelä Kaapo, Lunki Antti, Mattila Roope, Mehtätalo Eljas, Rautakoski Tapio, Savela Valtteri, Sivula Paulus, Tanskala Jaakko, Toppila Kaarlo, Toppila Lasse, Viitanen Ville

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja
Hautala Toni, Haveri Tomi, Heikkilä Ville-Pekka, Hyväri Valtteri, Kittilä Niko, Kiviniitty Harri, Knuutinen Jesse, Kyröläinen Tomi, Laurila Elias, Martikkala Akseli, Mattila Juuso, Määttä Nicolas, Pajala Jani, Rentola Topias, Salmu Veli-Matti, Siu Dak, Vuoppola Teemu, Väisänen Risto, Äijälä Jonne 

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja
Alatalo Valtteri, Kallio Luukas, Knuutinen Jani, Kulmala Juho, Länkinen Rami, Otsamo Anttoni, Peltoketo Lari, Riihijärvi Teemu, Saukko Tomi, Tervoja Antti, Tilja Ville, Turula Leevi

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, Artesaani
Aulakoski Iina, Pirneskoski Amanda, Vuorio Jenni

Lattianpäällystäjän ammattitutkinto
Jukkola Marko

Maalarimestarin erikoisammattitutkinto
Järvenpää Tommi

Maalarin ammattitutkinto
Kuopio Sami, Kvist Sanna, Putaala Mia, Rekilä Juha, Soinne Sami, Tani Pekka, Vuorenmaa Jari, Huttu Hanna, Buljugin Aku

Pintakäsittelyalan ammattitutkinto
Huotari Vesa, Kinnunen Jani, Korva Kalle

Pintakäsittelyalan perustutkinto
Annola Annika, Arffman Anne, Greus Katri, Holma Pinja, Hyväri Anni, Impiö Markus, Inkilä Joni, Junttila Mimosa, Karjalainen Minna, Kesti Satu, Kiviniitty Jonna, Korkala Jenna, Leiviskä Taina, Ojala Jaana, Penttilä Santeri,

Rakennusalan perustutkinto
Tuovinen Ville

Taideteollisuusalan perustutkinto
Bäck Nina, Mehtälä Hanna-Leena, Rautio Jenni
osatutkinto: Nikkilä Arttu

Talonrakennusalan ammattitutkinto
Fomichev Ilya, Nikkinen Esko, Siltari Kalle, Ylitalo Harri

Verhoilu- ja sisustusalan perustutkinto
Härö Emil, Härö Thomas, Myllymäki Otto, Rantakari Henna-Riikka


Palvelualat

Dieettikokin erikoisammattitutkinto
Anttila Anneli, Hänninen Sonja, Karvonen Seija, Kekkonen Heikki, Merikanto Eija, Siuvatti Outi, Suomela Kirsi

Hierojan ammattitutkinto
Aunola-Pelkonen Tuula

Hieronnan ammattitutkinto
Kivekäs Laura, Mehtola Teija, Nikola Johanna, Nygren Marjut, Rudchak Roman, Savela Riikka, Tuomiranta Elmira, Törnvall Mika, Väyrynen Jari

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi
Ahola Jonna, Hirvaskari Sanna, Lind Pinja, Mikkonen Tiina, Pohjola Milla, Pöyhtäri Sara, Raatikainen Essi

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja
Laitinen Inka, Loikala Inka, Rajatalo Jenni-Katariina, Roukala Stina, Tapojärvi Jonna

Hiusalan erikoisammattitutkinto
Pajunen Emmi, Piipponen Keeti, Päivärinta Päivi

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki
Ahola Tomi, Alkadour Amal, Kolmonen Jasmin, Laine Daniela, Riihijärvi Reetta, Saariaho Oona, Tuomaala Tiina, Uusitalo Henna

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija
Fehervari Istvan, Rautio  Juulia

Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto
Haapajoki Tita

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto, kiinteistönhoitaja
Karjalainen Satu, Rehula Jani

Laitoshuoltajan ammattitutkinto
H’bra Rah Lan, Koistinen Variya, Kosmowska Iwona, Ojala Anna, Pulska Kati, Serifi Vezire, Sivanantharaja Deviga, Säynäjäkangas Pirjo

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja
Kokko Kirsi, Kotka Piia, Nyberg Hanne, Porkka Maria, Simonen Mikko, Vereshchagina Iuliia

Lähiesimiestyön ammattitutkinto
Inkilä Eero, Inkilä Seppo 

Matkailupalvelujen ammattitutkinto
Hernesniemi Tiina, Härkönen Satu

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, kiinteistönhoitaja
Hietala Joni, Sauvola Niko

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, laitoshuoltaja
Kastelli Minna, Korpela Jaana, Matikainen Riina, Niemelä Sinikka, Sivosuo Sari

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, toimitilahuoltaja
Jokitalo Juulia, Lundberg Arttu, Mustonen Paula, Tuomaala Tiina

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki
Rmah Hpong, Rmah H´luen

Ravintolakokin ammattitutkinto,
Hänninen Hannu

Ruokapalvelujen ammattitutkinto, suurtalouskokki
Moilanen Heli

Suurtalouskokin ammattitutkinto
Luovi Jukka, Nyman Jenni

Tarjoilijan ammattitutkinto
Hummasti Jemina


Luovat alat

Audiovisuaalisen viestinnän perustutkinto, Media-assistentti
Kiilakoski Satu, Longi Sakari, Portti Emma

Kuvallisen ilmaisun perustutkinto, Kuva-artesaani
Hekkala Alisa, Kuopusjärvi Arttu, Mattila Eevi, Möttönen Tiia, Perttu Miika, Kemppainen Sami, Laurila Kimi, Viitala Jenna, Vuotila Mari

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto, Kuvallisen ilmaisun toteuttaja
Hartikainen Miika, Kamutta Janica, Majaranta Riikka, Maunumäki Milla-Maria, Mikkilä Anna, Liedes Nina, Pesonen Noora, Pyhtilä Anna, Siiteri Eetu, Tapojärvi Saana, Tornberg Iida-Karoliina, Vuorma Joonas
osatutkinto: Mosorin Minna

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto, Mediapalvelujen toteuttaja
Colebourn Liam, Huttunen Emma, Härmä Ville, Kuurne Niko, Puoskari Sanni, Ruostetsaari Ville, Saastamoinen Toni, Saksa Hanna, Sarsila Ira, Suikkari Ville
osatutkinto:
Alatalo Teemu, Huttunen Eemeli, Kiilakoski Satu, Korpi Sonja, Mouloud Ibrahim, Penttilä Vili, Phothee Khwan, Pudassalo Juha, Pöllänen Mirva, Risuaho Hanna, Ylitapio Veera

Media-alan perustutkinto, Mediapalvelujen toteuttaja
Al-Rubaye Omar, Haapakoski Tuukka, Heikkilä Joni, Hilander Atte, Huhtala Hannele, Karjalainen Emilia, Keränen Tatu, Kittilä Kasperi, Laitinen Niko, Ollanketo Annika, Salmela Leevi, Turunen Antti, Venetvaara Jaakko, Vilmunen Patrik, Yliklaavu Matias


Luonnonvara-ala

Hevostalouden perustutkinto, hevostenhoitaja
Härö Mira, Petrell Taija, Pohjola Janina, Rankin Johanna (kaksoistutkinto), Rundström Sanna, Somero Katja, Tani Tiia. Lisäksi yksi valmistunut ei halunnut nimeään julki.

Hevostalouden perustutkinto, ratsastuksenohjaaja
Matilainen Jenna, Sudhom Caro. Lisäksi yksi valmistunut ei halunnut nimeään julki.

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, luonto-ohjaaja
Ahonen Miika, Hammarberg Pontus, Iittainen Juho, Iso-Oja Alexi, Kajava Tapio, Norrena Janne, Ojala Jukka, Pekkanen Atte, Säkkinen Marko, Viljamaa Toni.

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja
Alatalo Raisa, Juntunen Pirkko, Kovalainen Janita, Lukka Marja-Leena, Luukinen Minna, Mäkelä Elli-Ilona, Petäsnoro Nina, Vehkaperä Annamari.

Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä
Alaluusua Eveliina, Honkakoski Ville, Joensuu Jaakko, Kallio Topias, Lumijärvi Juho, Marttila Frans, Myllylä Niklas, Selkälä Lasse. Lisäksi kaksi valmistunutta ei halunnut nimeään julki.
osatutkinto: Moilanen Mikko, Nuorala Samuli